חסות

 כניסת מנויים

שם משתמש

סיסמה חפש


  נדלנים.נט
עזרה
משתמש חדש
כניסה

 מי באתר
אורחים: 24
חברים: 0

 מאמרים >>> כלכלה
הכוח המניע של הכלכלה הישראלית העתידית
כלכלה: 09/27/04, 02:59:30 by Alon
 
כלכלה מאת רפי:
________
הכוח המניע של הכלכלה הישראלית העתידית
אם נשים לב לכוחות המניעים את הכלכלה הישראלית, נוכל לחזות צמיחה כלכלית מבטיחה.

טכניקת הכוח המניע
אחת מטכניקות החיזוי השמישות ביותר בשנים האחרונות מכונה "טכניקת הכוח המניע", בעזרתה ניתן לזהות מגמות עוד בטרם מרבית המומחים שמים לב אליהן. העיקרון המנחה את טכניקת החיזוי הזו קובע, כי אם ברצונך לזהות מגמות הנמצאות עדיין בעיבור, ואשר כלי המחקר שברשותך אינם יכולים להתחיל למדוד, נסה לזהות את הדינמיקה ש'מתחת לשינוי'. נסה לזהות את ההנחה הנסתרת הטמונה בכוחות המניעים את השינוי. במילים אחרות: אל תנסה לזהות שינוי, כי אם את הכוח שמפעיל אותו. אם תצליח לזהותו ולנסחו בקצרה ובבהירות, האבחנה שתהיה בידך תוכל לשמש לך עוגן לזיהוי מגמות מרחיקות לכת שיש להן סימנים עמומים בלבד בהווה.

הבה, אם כן, ננסה הפעם לבחון כוח אחד המניע את הכלכלה הישראלית, כדי לזהות בכלים מעט יותר מהימנים את עתידה הכלכלי של מדינת ישראל. ושוב, בניגוד לכל הערכה שאתם שומעים כיום מכל עבר, מגמות כלכליות חיוביות יוצאות דופן קורמות עור וגידים והשלכותיהן יבואו לידי ביטוי בעוד כעשור.

ארבעת גלי הצריכה
בתחילת שנות התשעים, ביקש Harry Dent -- כלכלן ועתידן שהחל לצבור לעצמו שם עולמי - לזהות את הכוח המניע של ההתפתחות והצמיחה הכלכלית, וזאת בכדי לערוך תחזיות כלכליות ארוכות טווח. הוא ביקש לנסח את הדינמיקה שמניעה את הצמיחה מבלי להסתמך על מדדים אקונומטריים קצרי מועד. דנט הציע את מה שנחשב באותם ימים לתיאוריה מרחיקת לכת:הוא טען כי הכוח המניע את הצמיחה הם גלי הצריכה שבמחזור חייו של אדם מערבי ממוצע. אף כי אבחנה זו לא הייתה חדשה, דנט העניק לה מימד מיוחד. הוא טען כי כל אחד מאתנו עובר במחזור חייו 4 גלי צריכה:

1. גל הלידה - גילאי 0-25 (אנו צורכים מעט מכספנו האישי),

2. גל היזמות - גילאי 26- 35 (ההוצאות קשורות ליזמות שתכניס בהמשך, כמו חינוך גבוה וכדומה),

3. גל ההוצאות - גילאי 36-46 (עיקר שנות הצריכה שלנו),

4. וגל הארגון - גילאי 47-65 (שנות החיסכון).

Dent טוען כי גל הצריכה הגבוה ביותר במחזור חיינו הוא גל ההוצאות, במהלכו אנו רוכשים את המוצרים בעלי התוויות הגדולות (מכוניות גדולות, בתים גדולים, ועוד). לכן, הוא מסיק: אם ננתח את ההרכב הדמוגרפי של מדינה כלשהי, ניתן יהיה לחזות מגמות צמיחה ארוכות טווח, אף אם הן נוגדות את האקסטרפולציה של המדדים האקונומטריים העכשוויים.

גלי הצריכה של מדינת ישראל
בימים אלה, בהם תחזיות שחורות על כלכלתה של מדינת ישראל צצות ונשמעות מכל עבר, הבה נבחן בעזרת המודל של Dent את פיזורה של אוכלוסיית מדינת ישראל על פני גלי צריכה אלו. לעניות דעתי, ממצאינו עשויים להסביר לא מעט תופעות כלכליות המתרחשות לנגד עינינו, וגם לשפוך אור שונה על מה שעשוי לצפות לנו בעתיד. הנתונים המובאים כאן מעט ישנים. על אף תחנוניי, אין באפשרותה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לספק נתונים עדכניים יותר. עם זאת, סביר להניח שנתוני שנת 2002 לא יהיו שונים באופן מהותי מאלה של שנת 2001.

בתחילת שנת 2001, מנתה אוכלוסיית מדינת ישראל 6,289.200 מיליון נפש. נכון לאפריל 2002, היא מונה 6,508.400 (כ-200 אלף איש נוספים). יש להניח כי פיזורן של נפשות אלה על פני גלי הצריכה יתחלק באותו יחס כמו בשנת 2001.

· בתחילת 2001, מספר הנפשות בגל הגמלאות (+90-66) היה 577,2 אלף נפשות

· מספר הנפשות בגל הארגון (47-65) היה 1,010.9

· מספר הנפשות בגל ההוצאות (36-46), שהן עיקר שנות הצריכה שלנו, היה 827.1

· ובגל היזמות (26- 35) - 887.5

· ההפתעה הגדולה היא, כי בגל הלידה (0-25) נמנית כמחצית מאוכלוסיית מדינת ישראל 2,986.5 אלף נפשות.

השלכות בהווה
מאחר וקבוצת הגיל הקטנה ביותר באוכלוסייה נמצאת בגל ההוצאות - זו הקבוצה האמורה להניע את הכלכלה -יכול הדבר להסביר, למשל, מדוע הנדל"ן נמצא בקיפאון כה עמוק. הסיבה לכך פשוטה: אין די אנשים הזקוקים לדירה גדולה, ומשום כך ה'שרשרת' נעה בקושי רב.

מבין קבוצות הצריכה, דווקא הקבוצה הנוטה יותר לחסוך (גל הארגון) היא הגדולה ביותר. עובדה זו מסבירה מדוע סקטורים רבים בכלכלה מדווחים על האטה בפעילותם.

גם קבוצת היזמות קטנה מאוד, דבר היכול להסביר מדוע ישנה ירידה בהרשמה למכללות ולחינוך הגבוה בכלל. ייתכן שכאן גם טמונה הסיבה לכך שישנה פחות יזמות עסקית.

השלכות עתידיות
כמחצית מאוכלוסיית מדינת ישראל נמצאת בגל הלידה - בגילאי 25-0! זו המדינה המערבית היחידה המתאפיינת במבנה דמוגרפי כזה. מרבית המדינות המערביות מתאפיינות במבנה דמוגרפי הפוך, בו קבוצות הגיל הגבוהות יותר הן גם הגדולות יותר. בגרמניה, למשל, תוך 20 שנה 40% מאוכלוסייתה תהיה בגיל 66 ומעלה. איטליה מתקרבת לכך כבר עתה.

למעלה משליש מאוכלוסיית המדינה - כשני מיליון נפש - נמנים עם בני 18-6. קבוצת הגיל הזו היא גם הקבוצה המשכילה וכנראה בעלת רוח היזמות הגבוהה ביותר בתולדותיה של המדינה.

סביר להניח, כי כאשר תתחיל קבוצת הגיל הזו להיכנס לגל ההוצאות (בסביבות שנת 2010), יניעו חבריה תהליכי צריכה וצמיחה שמדינת ישראל לא ידעה כמותם.הערות למאמר זה:

עדיין אין הערות.

 הודעות פורום אחרונות
תיקון בחוק המתווכים לעניין חומר הבחינה
פונים למתווך דירות? מה כדאי לדעת
וידאו - לירון מור טיפים חשובים לעובדים מהבית.
יובל רגב מסביר, כיצד להתגבר על הפחד מכשלון.
צוות המדריכים של נדלנים דוט קום
שטיפת רצפות (ספונג'ה) בלי להתכופף ובלי סמרטוטים
החלום היהודי החדש: מתווך נדל
היועץ שהפך לרועץ
לירון מור במטבח
מי לא דוחה לאחר כך?!
הרשמה להכנה למבחן רשם המתווכים
לוגו נדלנים דוט קום לשיפוטכם.
כיווץ תמונות והטבעת חותמת מים
שיבוץ וידאו בעמוד הנכס
מערכת לניהול משרד פלוס אתר בחינם.

 סקר
להשתלב כסוכן נדל"ן במשרד או לעבוד מהבית?
 
עדיף משרד בגלל אוירת העבודה המפרה.
עדיף משרד שמדריך ומשקיע בפרסום.
עדיף מהבית. גם אם אמכור פחות ארוויח יותר
עדיף מהבית. לא רוצה שינהלו אותי, אני מסתדר מצויין בעצמי.
 


 אינדקס נכסים
דירות ונכסים למכירה, משלושים ימים, אחרונים

 נדלנים.קום
לוח דירות מצולם הגדול בישראל

 

 

 
Powered by Yawps, upgraded and translated by, NADLANIM.COM, bring to you this, web portal system
written in Perl.