חסות

 כניסת מנויים

שם משתמש

סיסמה חפש


  נדלנים.נט
עזרה
משתמש חדש
כניסה

 מי באתר
אורחים: 5
חברים: 0

 מאמרים >>> שווק פרסום ומכירות
מתווכות ישראליות והעיר הגדולה
שווק פרסום ומכירות: 03/31/05, 17:33:33 by Alon
 
שווק פרסום ומכירות

מאת חיים הנדוורקר, ניו יורק

מה מביא עשרות ישראליות לעסוק בתיווך דירות בניו יורק? העובדה ש-50%-70% מהעוסקים במקצוע בעיר הן נשים יכולה לשמש הסבר חלקי; הרצון להצליח והאגרסיוויות הישראלית משלימים את ההסבר
טלי גבע. "בעיר כמו ניו יורק, אין נאמנות גדולה של לקוחות למתווכים"אם מישהו היה אומר פעם לטלי גבע שתעסוק יום אחד בתיווך דירות היא היתה מתפוצצת מצחוק. הרעיון של להראות דירות לאנשים זרים לא היה בדיוק הפנטזיה שלה. כמו הרבה ישראלים היא ראתה בתיווך מקצוע שאין סיבה להתגאות בו.

כיום גבע (27) גאה מאוד במה שהיא עושה. היא מכרה מאות דירות בשמונה השנים שהיא משמשת מתווכת בניו יורק. היא עשתה גם הרבה כסף. "אני מכירה כל שכונה וכל בניין במנהטן. עשיתי עסקים עם הרבה אנשים", מספרת.

גבע כבר לא נחשבת מתווכת מן השורה, היא בעצם מתווכת-על. היא מנהלת העסקים של חברת התיווך והייעוץ "קבוצת שבו" במקביל ללימודי נדל"ן לתואר שני באוניברסיטת ניו יורק. התפקיד שלה הוא "לסגור" עסקות. היא ממשיכה למכור ולקנות דירות אך כבר לא צריכה להסתובב בשטח. לפעמים היא עושה עסקים בטלפון. עבודתה כוללת את הפעלת מערך התיווך של החברה המונה כ-50 איש. גבע גם אחראית על גיוס מתווכים חדשים.

כמו מרבית המתווכים בניו יורק, גבע היא אשה. ההערכה היא ש-70%-50% מהעוסקים במקצוע בעיר הן נשים. בין המתווכות אפשר למצוא גם כמה עשרות ישראליות, בהן כאלה שהצליחו מאוד.

גבע הגיעה לניו יורק מיד לאחר הצבא. מחבר של ההורים שמעה על האפשרות לעבוד כמתווכת. "אמרו לי שהשמים הם הגבול ושאפשר לעשות בזה הרבה כסף. התחלתי להתלהב אבל היו לי כמה הסתייגויות. הרעיון של להסתובב בניו יורק עם אנשים שאני לא מכירה נראה לי קצת מפחיד. כמו כן האנגלית שלי לא היתה מספיק טובה ודי התביישתי בזה".

אבל התלבטויותיה לא באו לידי ביטוי בשטח והיא מילאה בהצלחה תפקידי תיווך בכמה חברות. "מקצוע התיווך הוא קשה", אומרת גבע. "צריך להסתובב הרבה ולהיות נחמדים לאנשים. צריך לדעת לתקשר איתם. בעיר כמו ניו יורק, אין נאמנות גדולה של לקוחות למתווכים. בניגוד לאזורים אחרים בארה"ב, אתה יכול להסתובב חצי שנה עם לקוח ובסופו של דבר הוא יקנה ממישהו אחר. המתווכים המצליחים הם האגרסיוויים והישראליות טובות בזה".

נוטים פחות לעסוק במקצוע הזה בניו יורק. הסיבה - בעיר מטורפת כמו ניו יורק הם מחפשים משכורות ובונוסים הרבה יותר גבוהים. אפשר אמנם לעשות הרבה כסף בעסקי התיווך בעיר, אלא שמחויבות המעסיק לעובד נמוכה. העובד משתכר בהתאם ליכולת ה"ציד" שלו. כשמתקבלים לעבודה בחברת תיווך מקבלים טלפון ושולחן. זה הכל. השכרת דירות, השתכרת. לא השכרת, ביזבזת את זמנך.

חסרונות המקצוע מהווים יתרון בעבור נשים רבות. מקצוע התיווך אידיאלי להשגת משכורת שנייה, או למי שמחפש קצב עבודה משתנה שתלוי במצב רוח או בצרכים. מכרתם כמה דירות בשנה - ואתם מסודרים.

העמלה על תיווך דירה מגיעה ל-6%. בדרך כלל מתחלקים בה שני מתווכים, מצד המוכר ומצד הקונה. כ-50% מדמי התיווך עוברים לחברת התיווך. כך שעל עסקה ניתן להרוויח 1.5% משווי העסקה. אם הבאתם גם את הקונה וגם את המוכר תקבלו 3%. אם מביאים בחשבון שמחירה של דירה טובה ממוצעת במנהטן הוא 1 מיליון דולר, הרי שהעמלה בהחלט מרשימה - 15 אלף דולר בעבור ייצוג צד אחד.

עבודה למזוכיסטים

"מקצוע התיווך יכול להתאים לאשה המעוניינת לפתח קריירה שנייה", אומרת מירה וינגרטן מתווכת בדאגלס הלימן, חברת התיווך הגדולה בניו יורק עם כ-3,000 מתווכים. "בניגוד למקצועות כמו רפואה ועריכת דין, שצריך ללמוד שנים כדי לעסוק בהם, הרי שבתחום התיווך צריך לעבור קורס קצר ובתוך כמה חודשים אפשר לקבל רישיון. להרבה נשים יש את היכולת ליצור מגע אישי עם הסביבה, וזה מסייע מאוד כשעוסקים בתיווך.

"שיהיה ברור, זו לא עבודה קלה. לפעמים אני חושבת שזו עבודה למזוכיסטים. היתה לי פעם לקוחה שעבדתי אתה ארבע שנים ובסוף היא הלכה עם מתווך אחר. מצד שני, יש לקוחות שלוקחים את הדירה הראשונה שמראים להם", מספרת וינגרטן.

וינגרטן, בעבר עיתונאית ב"הארץ" וב"מעריב", הגיעה לארה"ב ב-1987 מתוך כוונה להגשים חלום לעבוד בוול סטריט. הראיון שלה התקיים ב"יום שני השחור", היום שבו התמוטטה הבורסה. "זה היה עיתוי אומלל. בוול סטריט התחילו לפטר עובדים בסיטונות". וינגרטן חיפשה משהו אחר והגיעה לתיווך. היא מעריכה שמכרה עד היום 200 דירות. ב-2002 זכתה באות מטעם מועצת הנדל"ן של ניו יורק על ביצוע העסקה המורכבת של השנה.

"למרות הקושי במקצוע", מספרת וינגרטן, "יש לו יתרונות גדולים שמדברים להרבה נשים, בעיקר הגמישות בשעות עבודה. אני עובדת מתי שאני רוצה. כאשר אני מחליטה לצאת לחופשה אני מארגנת את לוח הזמנים בהתאם.

"גם עניין הגיל לא משנה. בניגוד למקצועות אחרים שבהם קיימת מגבלת גיל, הרי שבתיווך לא משנה מה הגיל של המתווך או המתווכת. יש במקצוע צעירים בוגרי תיכון ומצד שני מתווכות בנות 70 עם 20 שנות ניסיון, שעדיין עובדות ועושות הרבה כסף".

בשיחות עם מתווכים בעיר הם מזכירים שלא לציטוט כי רבים מהגברים בתחום הם הומוסקסואלים. "יכול להיות שבגלל אופיו של המקצוע גברים בעלי צדדים יותר נשיים באישיות שלהם נמשכים למקצוע", אומר אחד המתווכים.

רגישות נשית

אחת המתווכות הישראליות הוותיקות בעיר, 22 שנה במקצוע, היא שרה גלברד. הקבוצה שלה בחברת התיווך קורקורן מונה שבעה אנשים. היא


שרה גלברד. הבית היקר שמכרה עד היום היה במחיר של 12 מיליון דו


מכרה מאות בתים. הבית היקר שמכרה עד היום היה במחיר של 12 מיליון דולר.

גלברד נולדה בקיבוץ אילון של השומר הצעיר, היתה קצינה בחיל הים, למדה בסמינר הקיבוצים ומאוחר יותר היתה מורה בבית הספר הפרטי הדתי "רמז" במנהטן. לימים החליטה לשנות קריירה. היא הקימה סוכנות תיווך קטנה ומצליחה שהתמחתה בדאון טאון. לימים הצטרפה לסוכנות התיווך קורקורן, שייסדה אשה ומנוהלת על ידי אשה. נשים מהוות כ-70% מעובדי החברה. היא עובדת בקורקורן כבר 12 שנה. ועושה חיל.

"אני חושבת שניסיון החיים שלי בקיבוץ ובצבא מסייע לי בתחום הנדל"ן בניו יורק. החיים בקיבוץ יצרו אצלי חסר בכל מה שקשור לבית. התפקיד שלי בחיים הוא לעזור לאנשים למצוא בית. כדי להצליח במקצוע הזה צריך הרבה אינטואיציה, צריך לדעת `לקרוא` אנשים. הרגישות הנשית עוזרת למכור בתים, הכושר להבין מה הוא צריך. רכישת דירה היא עניין אמוציונאלי. רבים מעדיפים אישה מבוגרת עם ניסיון, שתוכל לסייע להם. הגיל הוא דווקא יתרון".

- "לא פלא שהישראליות מצליחות. אנחנו, שעברנו בישראל לא מעט ימים קשים, מוכנות לעבוד קשה כדי להרוויח. האופי הישראלי עוזר. הבחורות הישראליות מצטיינות בחריצות ובאגרסיוויות. האמריקאיות, במיוחד הצעירות, הרבה יותר רכות".

תחרות עזה

התפוצצות בועת ההיי-טק הביאה כמה אנשים מהתחום למצוא מפלט בתיווך. קארן שנקר היתה 17 שנה בעסקי הטלקומינקציה. אחרי התפוצצות הבועה ואירועי 11 בספטמבר היא איבדה את מקום עבודתה. כמעט בלית ברירה - חברים אמרו לה שזה לא בשבילה - הלכה לעבוד בתיווך. היא עובדת זה שנתיים בחברת סיטי הביטאט, כשבשנה השנייה מכרה דירות בסך של 10 מיליון דולר.

למי שחולם להיכנס לשוק התיווך בניו יורק בתקופה שבה שוק הנדל"ן רותח, כדאי שיחשוב פעמיים. טירוף הנדל"ן בעיר אמנם בשיאו ויש פוטנציאל להרבה עסקות, אך בפועל אין מספיק דירות. התוצאה היא שאלפי המתווכים בעיר מתחרים זה בזה על שוק לוהט, אבל מצומצם. בתנאים של היעדר סחורה, קשה מאי פעם לבנות קליינטורה.

גם זרים שיגיעו לניו יורק וינסו לעלות על גל התיווך יגלו שהכניסה למקצוע כבר לא מה שהיתה פעם. בעבר יכלו זרים למצוא דרכים, ובכלל זה "חורים" בחוקי ההגירה, שאיפשרו להם לעסוק בתיווך. בעקבות פיגוע 11 בספטמבר הוחמרו חוקי ההגירה. זר שיירד מהמטוס וינסה לעבוד בתיווך נדל"ן בלא ניירות לא יצליח למצוא עבודה בחברות התיווך.הערות למאמר זה:

עדיין אין הערות.

 הודעות פורום אחרונות
תיקון בחוק המתווכים לעניין חומר הבחינה
פונים למתווך דירות? מה כדאי לדעת
וידאו - לירון מור טיפים חשובים לעובדים מהבית.
יובל רגב מסביר, כיצד להתגבר על הפחד מכשלון.
צוות המדריכים של נדלנים דוט קום
שטיפת רצפות (ספונג'ה) בלי להתכופף ובלי סמרטוטים
החלום היהודי החדש: מתווך נדל
היועץ שהפך לרועץ
לירון מור במטבח
מי לא דוחה לאחר כך?!
הרשמה להכנה למבחן רשם המתווכים
לוגו נדלנים דוט קום לשיפוטכם.
כיווץ תמונות והטבעת חותמת מים
שיבוץ וידאו בעמוד הנכס
מערכת לניהול משרד פלוס אתר בחינם.

 סקר
להשתלב כסוכן נדל"ן במשרד או לעבוד מהבית?
 
עדיף משרד בגלל אוירת העבודה המפרה.
עדיף משרד שמדריך ומשקיע בפרסום.
עדיף מהבית. גם אם אמכור פחות ארוויח יותר
עדיף מהבית. לא רוצה שינהלו אותי, אני מסתדר מצויין בעצמי.
 


 אינדקס נכסים
דירות ונכסים למכירה, משלושים ימים, אחרונים

 נדלנים.קום
לוח דירות מצולם הגדול בישראל

 

 

 
Powered by Yawps, upgraded and translated by, NADLANIM.COM, bring to you this, web portal system
written in Perl.